Domácí plnící stanice
2012-08-21 21:18:00
Dobrý den, přemýšlím o koupi vozu na CNG, ale v našem kraji nejsou de facto čerpací stanice. Slyšel jsem o možnosti domácí čerpací stanice. Zajímá mne technologie, cena atd. Můžete mi prosím poradit...? Děkuji, přeji hezký den. Stanislav Kříž
Komentáře k článku
Dobrý denl
Dobrý den,
mám domácí stanici a 3 auta na CNG. Passat, Caddy a VZV Linde. U pasata 1,1 Kč/km u čerpací stanice za 27 Kč/kg a u domácí stanice je cena 0,70 Kč/km. Caddy 1,40 Kč/km u čerpací stanice a u domácí stanice 1,10 Kč/km. Vysokozvižný vozík úspora cca 50% vůči naftě. Stanice se dá sehnat použitá cca od 50-80 tis. Návratnost u toho kdo jezdí cca 1 rok s tím, že jí může kdykoliv celkem dobře prodat. Každým rokem se kupuje stále více vozů na CNG, takže to má budoucnost a plničku kdykoliv prodá. Stanice jsou bezproblémové a skoro bezúdržbové takže není z čeho mít strach.
Zdravím,
jaké jsou povinné prohlídky u vozidel na CNG, jak pravidelně se provádějí a kolik stojí?
Dobrý den, zvažuji vozidlo VW Touran nebo Caddy na CNG ročním nájezdem cca 60000 km.
Vážený "zájemče", abychom Vám mohli odpovědět, napište nám na info@cngplus.cz.
Dobrý den, uvažuji o investici do výstavby veřejné čerpací stanice CNG. Mohu dostat informaci, zda je takový obchod možný? Nejsem provozovatelem žádné čerpací stanice, mám k dispozici pozemek, kde by mohla být čerpací stanice vybudována. Kolik zhruba stojí výstavba čerpací stanice CNG? děkuji za odpověď
Na kolik vychází oproti běžným stanicím 1kg plynu, protože je třeba zohlednit i cenu pro návratnost investice u domáci stanice.
Domácí plnící stanice jsou koncipovány tak, že pracují s nízkotlakem na vstupu, jako ostatní běžné plynové spotřebiče v domácnosti. Výrobci zpravidla v návodu na použití udávají doporučené odstupové vzdálenosti. Nároky nejsou velké, zařízení by mělo být umístěno tak, aby nedošlo k poškození či zablokování jinými vozidly, pádem sněhu, listím aj. Nad zařízením by měl být zajištěn volné odvětrání plynu v případě úniku. Některá zařízení jsou povolena též při zajištěném dostatečném větrání i ve vnitřních prostorách garáže.
Dobrý den, mnohdy nejde o to, jaké jsou pořizovací náklady a jejich návratnost, káva v restauraci vyjde taky levněji než si kupovat parní kávovar domů, ale o domácí komfort a nezávislost na čerpacích stanicích i pohyblivé ceně paliv. Stejně jako u všech novinek se cena bude časem snižovat při růstu poptávky, což se dá v moravskoslezském regionu očekávat, neboť se zde kupuje velké množství použitých aut z EU, zejména aut na CNG. Mne by zajímala omezení z hlediska ochranného pásma, zvlášť u středotlaku a zvlášť u nízkotlaku, popř. i další parametry, které je třeba zohlednit v projektové dokumentaci A která varianta z praxe se jeví jako nejvýhodnější. Děkuji za odpověď .¨
Cena CNG z domácí plničky nemůže konkurovat ceně na veřejné plnicí stanici. Výsledná cena CNG bude o trochu nižší než na veřejné plnicí stanici. Když se ale započte amortizace investice do domácí plničky, veškerá výhodnost končí. Domácí plnicí stanice je teoreticky výhodná pouze při srovnání s cenou benzínu. Vychází-li cena CNG z domácí plničky cca 14 Kč/m3 a cena benzínu 38 Kč/litr. Úspora je cca 24 Kč na litr. Jestliže je cena domácí plničky cca 170.000 Kč (vč. DPH) pak amortizována po cca 7.000 litrech benzínu resp. m3 CNG. Při spotřebě 6 m3/100 km je návratnost téměř 120.000 km. 7.000 m3 CNG představuje při výkonu stanice 5 m3/hod. cca 1.400 hod práce stanice.
Předpokládám, že plyn se odebírá přímo z plynovodu, takže cena za 1kg bude jiná než cena plynu na "pumpě". Uvítal bych, kdyby tato cenová kalkulace byla na těchto stráckách lépe popsána. Díky.
Pokud jsou provozní náklady tak vysoké, tak se domácí (firemní) plnění nemůže vyplatit! Pokud kg CNG stojí kolem 25Kč, tak z domácí plničky je cena kg přes 32Kč!!!
Dobrý den, domácí plnící zařízení jsou v kapacitním rozsahu 5-20 m3/h a cenově od 130 do 700 tis. Kč bez DPH. Kapacita se určuje dle spotřeby vozidla a projezdu km tak, aby bylo možné načerpat vozidlo v době jeho odstávky, typicky přes noc. Podmínkou pořízení je tedy možnost umístění na volném prostranství tam, kde je přípojka plynu a elektrické energie (3x400 V) a kde bude možno vozidlo odstavit. Pro kapacity do 5 m3/h je možné i umístění do garáže za podmínek řádného větrání. Kromě pořizovací ceny je nutno vědět, že náklady na spotřebu elektrické energie na stlačení 1 m3 jsou cca 1 Kč a dále dle typu zařízení se pohybují náklady na provoz (servis) dalších 3-4 Kč/m3. Další variantou je pořízení formou pronájmu, kde např. zařízení o kapacitě 5m3/h je možné pořídit již od 5 tis. Kč/měs. Obě varianty pronájmu a prodeje jsme schopni nabídnout, pokud poskytnete údaje o spotřebě (popř. typ vozidla) a km za rok, dáme Vám nabídku na vhodné zařízení.