Největší česká biometanová stanice zahájila provoz, dodává plyn do distribuční sítě

Největší česká biometanová stanice zahájila provoz, dodává plyn do distribuční sítě

pátek, 14. února 2025, 13:31

V České republice byla spuštěna dosud největší výrobna biometanu – ekologické alternativy k zemnímu plynu. Za projektem stojí zemědělské družstvo ZD Dobruška, které získalo licenci od Energetického regulačního úřadu umožňující roční produkci až 3,9 milionu metrů krychlových biometanu. Tento obnovitelný plyn je distribuován prostřednictvím sítě společnosti GasNet.

Ačkoliv má zařízení kapacitu téměř 4 miliony m³ ročně, v současnosti běží provoz na poloviční výkon. Podle vyjádření ředitele ZD Dobruška Ladislava Kocourka probíhá postupné ladění technologie, přičemž zbývající bioplyn je zatím využíván pro výrobu elektřiny a tepla. Společnost plánuje dosáhnout plné výrobní kapacity do roku 2026, přičemž reálná produkce se očekává kolem 3 milionů m³ biometanu ročně (což odpovídá přibližně 30 GWh energie).

ZD Dobruška se zaměřuje nejen na rostlinnou a živočišnou výrobu, ale je také jedním z nejvýznamnějších producentů mléka v České republice. Investice ve výši 120 milionů korun umožnila rozšíření stávající bioplynové stanice, která doposud vyráběla pouze elektřinu a teplo, o moderní technologii produkce biometanu. Vedlejším produktem procesu je i kvalitní organické hnojivo.

Miroslav Kajan, předseda České bioplynové asociace (CzBA), k tomu dodává: "Bioplynová stanice v Dobrušce je dávno známá jako efektivní zpracovatel velkého objemu slamnatého hnoje, a proto je důležité zdůraznit, že přechod na biometan neohrozí potravinovou soběstačnost. Rozvoj biometanu by však mohl být rychlejší. CzBA jako národní technologická platforma už deset let intenzivně informuje bioplynařskou komunitu o této technologii. Musíme si uvědomit, že plnohodnotné využití biologicky rozložitelných odpadů a vedlejších organických produktů může představovat významný, dlouhodobě udržitelný zdroj plynných paliv. Každoročně v Česku vznikají 4 miliony tun biologicky rozložitelných komunálních odpadů, které mají potenciál plně pokrýt potřeby dopravního sektoru v podobě bioCNG/bioLNG. To přeci stojí za to, ne?"

Rozvoj biometanu v České republice má silnou finanční podporu z EU. V listopadu 2023 schválila Evropská komise český dotační program v hodnotě 2,4 miliardy eur (60 miliard korun), který má podpořit výstavbu a provoz nových biometanových zařízení i přechod starších bioplynových stanic zaměřených dosud na výrobu elektřiny. „Národní regulátor však plně nevyužívá schválený rámec podpory od EU,“ uzavírá Kajan.