DSC_2499-1024x668

Vlastní čerpací stanice na CNG se libereckému dopravnímu podniku vyplatila

čtvrtek, 4. listopadu 2021, 11:29

Libereckému dopravnímu podniku se vyplatila investice do vlastní plnicí stanice na stlačený zemní plyn. Úspory jsou citelné zejména v době, kdy náklady na pohonné hmoty a energie rostou. Řekl to místopředseda představenstva Václav Sosna. Firmě se podle něj navíc podařilo nakoupit energie a plyn za dobré ceny. Zhruba třetina autobusů s plynovým pohonem ale stále jezdí tankovat do sousedního Jablonce nad Nisou.

Vlastní plnicí stanice přišla Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) na 23 milionů korun, v provozu je od června. "Cena jednoho kilogramu plynu nás vychází na nějakých 18 korun, kdežto v Jablonci nás stojí zhruba 33 korun. Bohužel předchozí vedení dopravního podniku uzavřelo nevýhodnou smlouvu, která nám znemožňuje odstoupení od smlouvy v Jablonci," doplnil liberecký městský radní a předseda dozorčí rady dopravního podniku Petr Židek.

Dopravní podnik se na vybudování plnicí stanice v Jablonci podílel před deseti lety s firmou BusLine, která pro něj zajišťovala MHD v Jablonci a okolí. Stanici ale po dokončení pronajaly soukromé společnosti, od které teď dopravní podnik musí část plynu pro autobusy nakupovat. Smlouvy uzavřené předcházejícím vedením dopravního podniku vyprší podle Židka až v roce 2033, pro DPMLJ jsou extrémně nevýhodné a prakticky nevypověditelné. Vedení firmy podle Židka usiluje o ukončení spolupráce.

Liberecký dopravní podnik v posledních letech investuje miliony do modernizace vozového parku. Aktuálně má stovku autobusů a 55 tramvají. Téměř 40 procent autobusů jsou vozy s pohonem na CNG, jen loni koupil dopravní podnik desítku nových plynových vozů od polské firmy Solaris. Zhruba třetina plynových autobusů musí ale podle Sosny stále tankovat v Jablonci. Není to přitom jen o dražším plynu, pro dopravní podnik to znamená také uvolnit řidiče, zbytečnými jízdami se opotřebovávají i autobusy a pneumatiky. "To vše jsou náklady navíc," dodal.

DPMLJ zajišťuje městskou dopravu v Liberci a také spojení do blízkých obcí. Majoritním vlastníkem je Liberec, minoritní podíl 0,38 procenta akcií drží od roku 2010 město Jablonec nad Nisou. Podnik s 440 zaměstnanci dosáhl loni výnosů bezmála 516,6 milionu korun, to je o sedm procent méně než v roce 2019. Hlavním důvodem byl propad tržeb z MHD. Hospodaření přesto skončilo ziskem 228.000 korun. Autobusy a tramvaje libereckého dopravce přepravily loni 30 milionů cestujících, o pětinu méně než o rok dříve. Důvodem byla koronavirová opatření.

Zdroj: tisková zpráva