Zplyňování jako klíč k udržitelné energetické budoucnosti: Nová data od EBA
středa, 1. ledna 2025, 16:27
Evropská asociace pro bioplyn (EBA) zveřejnila přehledný dokument a interaktivní mapu, které podrobně analyzují současný stav a budoucí potenciál technologie zplyňování biomasy a odpadů v Evropě. Tento proces přeměňuje organické materiály na obnovitelnou energii a představuje významný krok směrem ke snížení závislosti na fosilních palivech v Evropě.
V Evropě aktuálně funguje 141 zařízení na zplyňování biomasy a odpadu, přičemž dalších 54 projektů je ve výstavbě. Největší koncentrace zařízení je v Německu, které má 61 instalací, následované Francií, Finskem a Itálií. Tři čtvrtiny zpracovávaných surovin pochází z lesního a zemědělského odpadu, což podtrhuje význam této technologie pro využití odpadních materiálů.
Jedním z hlavních produktů zplyňování je biometan, který lze využít jako ekologickou alternativu zemního plynu v dopravě i průmyslu. Odhady ukazují, že Evropa by do roku 2040 mohla produkovat až 37 miliard metrů krychlových biometanu ročně, což představuje 33 % jejího celkového potenciálu výroby biometanu (111 mld. m3). Tato produkce by mohla snížit emise CO2 o 536 milionů tun ročně a podpořit provoz až 2 milionů nákladních vozidel na LNG ročně.
Zplyňování nabízí nejen čistou energii, ale i řešení pro oběhové hospodářství. Recyklací těžko zpracovatelných odpadů přispívá ke snižování skládkování a znečištění. „Tato technologie má obrovský potenciál pro výrobu biometanu, který se stává stále důležitější součástí evropské energetické strategie,“ vysvětluje Anastasiya Agapova, technická a projektová ředitelka EBA.
EBA zdůrazňuje, že další rozvoj trhu s biometanem závisí na podpoře pokročilých technologií a spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem. Klíčovou roli hrají příznivé legislativní podmínky a investice do vývoje inovativních řešení.
„Technologie zplyňování přináší nové možnosti pro produkci biometanu, což je příležitost i pro Českou republiku. Biometan může být zásadním nástrojem pro snížení provozních nákladů dopravních firem, zejména v době rostoucích cen tradičních paliv,“ říká Václav Holovčák, místopředseda představenstva Bonett Group a.s.. „Navíc jeho využití přispívá k plnění klimatických cílů a nabízí možnost větší energetické soběstačnosti v regionech.“
Více informací naleznete v kompletní bílé knize EBA, která je dostupná zde.